Dzień dobry,
przedstawiam zasadny obowiązujące podczas próbnych egzaminów maturalnych (22 – 25 listopada 2022 r.)
Celem próby jest nie tylko rozwiązanie zadań z poszczególnych przedmiotów, ale także zapoznanie uczniów, którzy będą zdawali maturę w maju 2023 r., z procedurami dotyczącymi przebiegu egzaminów maturalnych. Egzaminy próbne zaplanowane zostały z zachowaniem zasad obowiązujących podczas egzaminów rzeczywistych. Szczegółowy harmonogram wywieszony jest w gablocie maturalnej (obok sali 208), znajduje się także pod informacjami, które właśnie czytacie.
Wszelkie egzaminy odbywają się według odpowiednich przepisów. Jest ich sporo. Ale – jeżeli chcecie zapoznać się z sumą ich treści – zawarta jest w opracowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną dokumencie „Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2023 oraz w Formule 2015 obowiązująca w roku szkolnym 2022 / 2023”. Dokument ten dostępny jest na przykład tu:
I. Warunki bezpieczeństwa podczas próbnych egzaminów maturalnych w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości w roku 2022
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły) bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
- Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Szkoła nie zapewnia zapasowych przyborów do pisanina. Należy zabrać ze sobą zapasowe długopisy, piszące na czarno.
- W przypadku egzaminu z przedmiotów, na którym dozwolone jest korzystanie przez grupę zdających z jednego słownika, na sali znajdować się będą dozowniki z płynem dezynfekcyjnym, których zdający mogą użyć przed skorzystaniem z danego słownika.
II. Organizacja próbnych egzaminów maturalnych w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości w roku 2022
- Każdy zdający ma obowiązek sprawdzenia, w której sali zdaje poszczególne egzaminy.
- Punktualność – wpuszczanie do sal egzaminacyjnych nie rozpoczyna się o godz. 9,00 lub 14,00, wtedy rozpoczyna się już egzamin. Przed salą egzaminacyjną należy być 30 minut przed rozpoczęciem danego egzaminu.
- Każdy absolwent podchodzący do matury musi mieć przy sobie na każdym egzaminie dowód tożsamości (w Polsce nie jest nim prawo jazdy) lub legitymację szkolną, a także znać swój kod, stanowiący zestawienie literowego oznaczenia klasy i numeru ucznia w e–dzienniku (Numery w dzienniku od 1 do 9 kodujemy jako 01, 02, …09.). Zestawienie literowa posiada następujący porządek:
Klasa
Kod
4 TRS
A
4 TH
B
4 TI
C
4 TŻ
D
- Proszę bezwzględnie podporządkować się zakazowi posiadania przy sobie na każdym egzaminie urządzeń telekomunikacyjnych oraz przechowujących informacje, a także zatyczek do uszu. Ich ujawnienie podczas egzaminu musi skutkować unieważnieniem tego egzaminu danej osobie bądź – w szczególnych przypadkach – wszystkim zdającym w danej sali egzaminacyjnej. To samo dotyczy niesamodzielności podczas egzaminów
- Z sali egzaminacyjnej nie robimy szatni; ewentualne okrycia, parasole proszę pozostawić przed egzaminem w szatni.
- Przybory na egzaminy pisemne: słowniki ortograficzne oraz słowniki poprawnej polszczyzny (egzamin pisemny z języka polskiego), a także Wybrane wzory matematyczne (egzamin z matematyki) oraz Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne (egzaminy z biologii, chemii, fizyki) zapewnia szkoła. Przybory, takie jak: linijka, kalkulator prosty, cyrkiel każdy zdający przynosi ze sobą na egzamin, na którym są one wymagane. Zdający ma prawo korzystać jedynie z pomocy naukowych, uwzględnionych w „Komunikacje dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2023 roku”. Komunikat ten wywieszony jest w gablocie koło sali 208, dostępny jest także na przykład tu:
- Pamiętajcie, że na egzaminach nie używamy ołówków (wyjątkiem może być ołówek stanowiący część cyrkla), wszystko piszemy na czarno.
- Przypominam podstawowe czynności składające się każdy egzamin pisemny: wejście na salę egzaminacyjną po wyczytaniu z listy przez członka zespołu nadzorującego, wylegitymowanie się, wylosowanie miejsca, wysłuchanie komentarza przewodniczącego ZN, otrzymanie zestawu zadań, przeczytanie komentarza na stronie pierwszej zestawu zadań, zakodowanie zestawu zadań i karty odpowiedzi (wszystkie te czynności nie są wliczane do czasu egzaminu), rozwiązywanie zadań, przenoszenie wyników na kartę odpowiedzi (matematyka, języki obce), oddanie zestawu zadań i karty odpowiedzi.
- Egzamin maturalny przeprowadzany dla zdających z użyciem komputera – stosowna instrukcja znajduje się w dokumencie „Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2023 oraz w Formule 2015 obowiązująca w roku szkolnym 2022 / 2023”; rozdział 12.2. Zdający zobowiązani są do zapoznania się przed egzaminem z ww. rozdziałem i postępowania podczas egzaminu zgodnie z zawartymi tam zasadami.
- Egzamin maturalny z informatyki – stosowana instrukcja znajduje się w dokumencie „Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2023 oraz w Formule 2015 obowiązująca w roku szkolnym 2022 / 2023”; rozdział 11. Zdający zobowiązani są do zapoznania się przed egzaminem z ww. rozdziałem i postępowania podczas egzaminu zgodnie z zawartymi tam zasadami.
- Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach informuję, że zdający mogą otrzymać różne wersje zestawów zadań, zewnętrznie nierozpoznawalne.
- Zdający, który spóźni się na egzamin, nie może być wpuszczony na salę gdy egzamin już trwa, bez względu na przyczynę spóźnienia.
- Zdający nie zaznacza dysleksji bądź dyskalkulii; robi to przewodniczący zespołu nadzorującego.
- Wszelki problemy, jakie pojawią się podczas egzaminu pisemnego, a nie dotyczą tego, że nie umiemy rozwiązać zadania, zgłaszamy poprzez podniesienie ręki, po czym oczekujemy na podejście członka zespołu nadzorującego.
- Na 10 minut przed zakończeniem egzaminu przewodniczący zespołu nadzorującego poinformuje zdających o czasie pozostałym do końca egzaminu. Przypomni także o wypełnieniu kart odpowiedzi (matematyka, języki obce).
- Gdy zakończymy egzamin, zgłaszamy to przez podniesienie ręki. Dopóki członek zespołu egzaminacyjnego nie odbierze od nas materiałów egzaminacyjnych (w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa), nie wstajemy z miejsca i nie opuszczamy sali egzaminacyjnej.
- Każdy zdający może zostać poproszony o pozostanie na sali egzaminacyjnej do chwili podpisania protokołu egzaminu.
- Uczniowie, którzy nie zdają egzaminu 25 listopada, uczestniczą w lekcjach, zgodnie z dziennym planem zajęć.
Ewentualne pytania lub niejasności proszę zgłaszać za pośrednictwem wychowawcy klasy lub osobiście. W razie pytań bardzo ważnych przypominam także mój e – adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szczegółowy harmonogram matury próbnej
ŻYCZĘ WAM WSZYSTKIM SUKCESU!
A przede wszystkim – BĄDŹCIE ZDROWI!
Do zobaczenia na salach maturalnych.
Andrzej Niemiec