Z radością gratulujemy naszemu absolwentowi, Ireneuszowi Chmielowi, sukcesu związanego z wydaniem książki Nutripsychiatria, czyli rola odżywiania w leczeniu i profilaktyce zaburzeń afektywnych i lękowych.
Szczegóły tutaj: https://ebook.e-pzwl.pl/lp/sp_nutripsychiatria/
Nutripsychiatria to pierwsza w Polsce (i jedna z pierwszych na świecie) książka dotykająca tematu żywienia w psychiatrii i kompleksowo podsumowująca obecną wiedzę naukową w tej materii. Ireneusz Chmiel wraz ze współautorką prof. Dorotą Łojko otwierają nowy rozdział w dziedzinie dietetyki i psychiatrii w naszym kraju, co jednocześnie pokazuje, że żywienie wykracza daleko poza trywialny obszar jakim jest odchudzanie. To ważne, aby o tym mówić, ponieważ zaburzenia psychiczne stają się coraz bardziej powszechne.
Książka zostanie opublikowana przez PZWL (Polski Zakład Wydawnictw Lekarskich, będący częścią Wydawnictwa PWN), co stanowi najwyższy poziom publikacji medycznych w Polsce. Ponadto książka została wybrana jako superpremiera, co dodaje dodatkowego prestiżu.
Pozytywnie publikację ocenili:
Prof. dr hab. n. med. Janusz Rybakowski (recenzent), specjalista psychiatra, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, którego w latach 1998–2001 był jego prezesem. Profesor znajduje się na liście najwybitniejszych naukowców świata (World’s Top 2% Scientists List) opublikowanej w PLOS Biology Journal przez Stanford University wspólnie z Elsevier i SciTech Strategies.
Prof. dr hab. n. med. Wiesław Cubała, specjalista psychiatra, kierownik Kiniki Psychiatrii Dorosłych, Gdański Uniwersytet Medyczny.
Prof. dr hab. n. med. Łukasz Święcicki, specjalista psychiatra, kierownik Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka, specjalista żywienia, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w kadencji 2016–2020.
Prof. dr hab. inż. Grażyna Cichosz, specjalista żywienia, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
dr n. med. Adam Włodarczyk, specjalista psychiatra, asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Gdański Uniwersytet Medyczny.
dr n. biol. Joanna Podgórska, specjalista w zakresie neurochemii i neurobiologii.
Książka kierowana jest do lekarzy, dietetyków, psychologów i studentów kierunków medycznych, jednak będzie pomocna także pacjentom.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!"