Karlik drobny jest najmniejszy ze wszystkich nietoperzy występujących w Europie. Karlik drobny to gatunek powszechny w całej Polsce. Zamieszkuje zarówno lasy, pobliża zbiorników wodnych jak i miasta. Ich kryjówki mieszczą się w dziuplach drzew, ale także w pobliżu osad ludzkich, na przykład w szczelinach wieżowców, na strychach kościołów i innych budowli. Karliki prowadzą raczej osiadły tryb życia − po znalezieniu odpowiedniej kryjówki, potrafią być z nią związane przez wiele sezonów, migrują na niewielkie odległości. Po zajęciu swoich zimowych kryjówek w połowie listopada, wchodzą w stan hibernacji i trwają w nim do marca.

W szczelinach budynku naszej szkoły też mieszkają karliki. Z nadejściem mrozów dwa z nich szukały cieplejszej szczeliny i zawisły w oknie. Niestety, chłody ostatnich nocy były nie do zniesienia dla tak drobnych istot i zasnęły snem wiecznym. Spadły ze swojej kryjówki na parapet, tam je znaleźliśmy rano. Smutno nam że nie przetrwały tej zimy 🙁.
Apelujemy do wszystkich - miejcie oczy szeroko otwarte, pomóżcie zwierzętom przetrwać zimę! Nie tylko nietoperze cierpią z powodu silnego ochłodzenia.