Uczeń KSP w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach

Podatki dochodowe: PIT, CIT, opodatkowanie przedsiębiorców, ulga rehabilitacyjna, warunki wpisu na listę doradców podatkowych – te pojęcia nie stanowiły tajemnicy dla finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, który odbył się 12 kwietnia br. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zapewnili sobie możliwość studiowania na tym wydziale. Tegoroczną edycję Konkursu objęło patronatem Ministerstwo Finansów.

Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów problematyki podatkowej oraz popularyzacja zawodu doradcy podatkowego. Duża liczba uczestników i ich szeroka wiedza dowodzą, że ten cel został osiągnięty

Do Katowic przyjechali laureaci 11 regionalnych finałów Konkursu (w sumie 51 osób). Z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości do regionalnego etapu dostało się aż 9 osób. Z tej 9-tki na etap finałowy w Katowicach zakwalifikował się Natan Sypień z klasy 2TE, kształcącej w zawodzie technik ekonomista.

Konkurs w Katowicach składał się z dwóch etapów:

 1. Testu jednokrotnego wyboru, po którym najlepsi przystępowali do drugiego etapu, czyli
 2. Części ustnej, gdzie należało odpowiedzieć na trzy pytania przed sześcioosobową komisją.

I tu miła niespodzianka. Uczeń Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości Natan Sypień z zajął 7 miejsce w Polsce i tym samym został finalistą Konkursu, który ma charakter ogólnopolski i międzynarodowy. Brawo Natan – wielkie gratulacje.

Mała galeria zdjęć z Konkursu.

Bardzo dziękuję Panu Ryszardowi Klimaszewskiemu za przygotowanie ucznia do Konkursu, Jego obecność i wsparcie w tych ważnych dla naszego ucznia dniach.

 

Uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości kształcący się w zawodzie technik ekonomista, pod opieką mgr Ryszarda Klimaszewskiego, biorą udział ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Niebanalnie o giełdzie”.

Organizatorem projektu jest Fundacja GPW, partnerami – Giełda Papierów Wartościowych oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Patronat nad projektem objęły: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Komisja Nadzoru Finansowego a także ośrodki akademickie, w których realizowane będą lokalne szkolenia.

Uczestnictwo w projekcie „Niebanalnie o giełdzie” to:

 • Rozwinięcie wiedzy i umiejętności w zakresie nauczania o rynku kapitałowym
 • Zdobycie wiedzy o atrakcyjnych, nowoczesnych i innowacyjnych formach nauczania i narzędziach edukacyjnych
 • Tworzenie własnych narzędzi do prowadzenia lekcji
 • Wymiana doświadczeń z wykładowcami i nauczycielami
 • Materiały dydaktyczne dla nauczycieli (podręcznik „Niebanalnie o giełdzie”) oraz dla klas (gry edukacyjne)
 • Możliwość wzięcia udziału w konkursie na scenariusz lekcji i zdobycia atrakcyjnych nagród
 • Dostęp do materiałów edukacyjnych on-line – filmu edukacyjnego i scenariuszy lekcji

29 i 30 marca 2019 roku mgr Ryszard Klimaszewski, w ramach Projektu, wziął udział w szkoleniu na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, które zakończył uzyskaniem poniższego certyfikatu.

Na poniższych zdjęciach osiągnięcia uczniów w grze giełdowej zarówno w rankingu dolnośląskim, jak i ogólnokrajowym.

Za nami IX Dolnośląska edycja „Konkursu Wiedzy o Podatkach”. Uczniowie, przyszli technicy ekonomiści, z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości w I etapie musieli napisać prace pisemną na jeden z czterech tematów zaproponowanych przez Organizatora. Do II etapu zakwalifikowało się aż 9 naszych uczniów (na 29 osób zakwalifikowanych do II etapu), których prace zostały wyróżnione i docenione przez komisję. Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu to „Podatek dochodowy od osób fizycznych”. Każdy z uczniów który dostał się do II etapu otrzymał smartwatch’a, słuchawki  i płytę z muzyką Fryderyka Chopina  Warto dodać że spośród wszystkich startujących szkół, to właśnie uczniów KSP najwięcej zakwalifikowało się do II etapu, na który pojechali:

 • Cybulska Kamila,
 • Duda Oliwia,
 • Kiejrys Wojciech,
 • Pawlak Laura,
 • Pietrecka Joanna,
 • Sypień Natan,
 • Szeremeta Martyna,
 • Wojak Magdalena.

II etap odbył się 14 marca 2019 roku na Dolnośląski Oddział  Krajowej Izbie Doradców Podatkowych  we Wrocławiu przy ulicy Plac Solny.

Składał się on z dwóch części:

 • Test Wiedzy, który obejmował wszystkie typy podatków oraz przepisy ustawy o doradztwie podatkowym. Składał się on z 20 pytań, a czas na rozwiązanie testu wynosił 30 minut.
 • 10 najlepszych zawodników przechodziło do II części. W której to każdy osobno odpowiadał przed komisją na 3 wylosowane przez siebie pytania.

Do drugiej części zakwalifikowali się Wojciech Kiejrys i Natan Sypień, którzy musieli stanąć twarzą w twarz z komisją i odpowiedzieć na ich pytania.

Szczególnie dobrze poradził sobie Natan Sypień który został laureatem, zajmując 3 miejsce. Tym samym zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego który odbędzie się 12 kwietnia w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wielkie gratulacje dla wszystkich uczniów, zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości.

 

Jak co roku uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości wzięli udział w XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. I etap – szkolny – odbył się 6 grudnia 2018 roku. Uczestniczyło w nim 55 uczniów klas „ekonomicznych”. Do etapu II (okręgowego) zakwalifikowało się 8 uczniów KSP:

 1. Natan Sypień (2TE)
 2. Martyna Szeremeta (2TE)
 3. Magdalena Wojak (3TE)
 4. Kacper Jaszczyszyn (3TE)
 5. Kamila Cybulska (3TE)
 6. Wiktoria Syper (3TE)
 7. Kasandra Iwanowicz (4TE)
 8. Kamil Tomera (4TE) 

II etap odbył się 7 marca 2019 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu przy ulicy Komandorskiej.

Składał się on z dwóch części: 

 1. Test wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach szkolnych, który zawierał 50 pytań. Czas na rozwiązanie testu to 60 minut.
 2. 50 najlepszych zawodników przechodzi dalej i pracuje w 5 osobowych zespołach. Rozwiązują zadanie sytuacyjne oraz bronią tego rozwiązania przed komisją okręgową.

Do drugiego etapu zakwalifikował się Natan Sypień z 2 TE; to wielkie osiągnięcie. GRATULACJE!!!

Każdy taki wyjazd to mnóstwo wrażeń i doświadczeń! 

Wiemy np.: jak szybciej odebrać swoje okrycie z szatni studenckiej, potrafimy trafnie wybrać kanapki z cateringu (te bez pomidorów). Dobrze wiemy jak nie dzielić się z obcymi sorbetami i lodami (głównie z kiwi) oraz jak nie pisać sprawozdań, które nam nie leżą 😉

Magdalena WOJAKKarina KAPINOS oraz Natan SYPIEŃ otrzymali, od Pana Piotra Burtowskiego Dyrektora Oddziału ZUS we Wrocławiu, zaproszenie na wojewódzki etap olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zmagania odbędą się 15 marca 2019 roku we Wrocławiu (pełna treść zaproszenia tutaj:

 

Powodzenia!

 

Informujemy, że 9 uczniów Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości kształcących się w zawodzie technik ekonomista zakwalifikowało się do II etapu IX Dolnośląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Do tego etapu zakwalifikowało się łącznie tylko 29 uczniów z województwa dolnośląskiego, co pokazuje, jak dużą wiedzę i umiejętności posiadają uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.

Uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu Konkursu, to:

 • Cybulska Kamila,
 • Czajkowska Natalia,
 • Duda Oliwia,
 • Kiejrys Wojciech,
 • Sypień Natan,
 • Pawlak Laura,
 • Pietrecka Joanna,
 • Szeremeta Martyna i
 • Wojak Magdalena.

Serdecznie gratulujemy wymienionym uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do Konkursu.

Po kliknięciu tutaj uzyskasz pełną informację na temat sukcesu uczniów KSP.

POWODZENIA PODCZAS ZMAGAŃ W II ETAPIE!

Rafał Hankus

 

Troje uczniów Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości kształcących się w zawodzie technik ekonomista: Magdalena Wojak, Karina Kapinos i Natan Sypień awansowało do 2 etapu (wojewódzkiego) Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” edycja 2018/2019. Ponieważ do kolejnego etapu mogły się dostać jedynie trzy osoby z jednej szkoły, potrzebna była „dogrywka” pomiędzy Natanem Sypieniem a Sandrą Śliz, z której zwycięsko wyszedł Natan. Wyłoniona trójka będzie reprezentować Kłodzką Szkołę Przedsiębiorczości w etapie wojewódzkim 15 marca 2019 roku. Olimpiada jest organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu na kolejnym etapie zmagań!

 

EKONOMIŚCI RZĄDZĄ NA OLIMPIADZIE!

6 grudnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczący się zawodu technik ekonomista mieli przyjemność brać udział w XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. Nie było to łatwe zadanie. Jednak naszym ekonomistom niestraszne skomplikowane polecenia i … minusowe punkty. Takie rzeczy to nasza codzienność.

Do II etapu zmagań zostało zakwalifikowanych 8 uczniów z naszej szkoły:

1.Natan Sypień (2 TE)

2.Kasandra Iwanowicz (4TE)

3.Magdalena Wojak (3TE)

4.Kamila Cybulska (3TE)

5.Kamil Tomera (4TE)

6.Kacper Jaszczyszyn (3TE)

7.Wiktoria Syper (3TE)

8.Martyna Szeremeta (2TE)

Głodni wiedzy i zdeterminowani ruszamy 7 marca 2019 roku na II etap olimpiady do Wrocławia.

UE nadchodzimy!

 

Z ogromną radością informujemy, że sześciu uczniów z naszej szkoły, którzy uczą się zawodu technik ekonomista, wzięło udział w II etapie XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. 11 stycznia 2019 roku wesoło podróżowaliśmy, podziwiając widoki, pociągiem do Wrocławia. Na miejscu napisaliśmy pracę o wolnym handlu, rozwiązaliśmy test i zadanie otwarte z ekonomii. Z niecierpliwością czekamy na nasze wyniki.

 

Dziś niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. Aby rozwiązać ten problem uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości co roku biorą czynny udział w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Ostatnia edycja, jej szkolny etap, odbyła się 27 listopada 2018 roku. W ramach przygotowań do Olimpiady nasza szkoła wzięłam udział w projekcie „lekcje z ZUS” – mogliśmy zaczerpnąć wiedzy „u źródła”, ponieważ w budowaniu świadomości o ubezpieczeniach społecznych pomogła nam Pani pracująca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Naukę ułatwiły nam także materiały naukowe, które otrzymaliśmy w ramach projektu. Wszystkim uczestnikom Olimpiady gratulujemy, a najlepszym życzymy powodzenia w drugim etapie.

 

Miło nam poinformować, że następujący uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości kształcący się w zawodzie technik ekonomista:

 • Natan SYPIEŃ,
 • Dawid MARCINISZYN,
 • Joel KURASIEWICZ,
 • Karol TRACZ,
 • Karina KAPINOS,
 • Dominik KASZUBA oraz
 • Mariusz MIKA

zakwalifikowali się do zawodów II stopnia (okręgowych) XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

Zawody II stopnia (okręgowe) XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbędą się 11 stycznia 2019 roku w 17 komitetach okręgowych powołanych przy Oddziałach Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w największych miastach Polski. Uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości pojadą do Wrocławia.

Zawody okręgowe będą miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:

 • jednego pytania o charakterze ogólnym nawiązującego do hasła przewodniego Olimpiady,
 • zadania z analizy finansowej,
 • 30 pytań testowych (każde z jedną prawidłową odpowiedzią).

Serdecznie gratuluję wyżej wymienionym uczniom oraz ich nauczycielom, a zarazem organizatorom zawodów I stopnia (szkolnych) XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, Pani Ilonie PACZEŚNY i Panu Ryszardowi KLIMASZEWSKIEMU.

Powodzenia na zawodach II stopnia!

Rafał Hankus

 

Jak uczniowie klas technikum ekonomicznego poszerzają swoją wiedzę, sprawdzają swoje umiejętności oraz wykraczają poza program nauczania?

Nasza szkoła, po długim oczekiwaniu, wzięła udział w XXXII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, która miała miejsce na początku listopada, a której hasło przewodnie brzmiało: „Wolny handel czy protekcjonizm?”. Olimpiada składała się z: pytań zamkniętych, zadania z ekonomii oraz wypracowania  na jeden z dwóch podanych tematów.

Kibicujemy uczniom naszej szkoły, którzy dzięki ciężkiej pracy będą mieli możliwość dostać się do kolejnego etapu Olimpiady we Wrocławiu. Trzymamy kciuki, oczekując na wyniki pierwszego etapu!

 

Od kilkunastu dni w naszej szkole działamy pod hasłem „Niepodległa i przedsiębiorcza – Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości”. Jest to Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach edukacji ekonomicznej. Szczegóły w zakładce strony KSP – Projekty.

Do tej pory zamknęliśmy listę uczniów zgłaszających swoje pomysły do konkursu „Złoty interes – pomysł na własną firmę”. Krótkie wzmianki o tych pomysłach znajdują się na koncie FB szkoły (zapraszamy do obejrzenia).

Odbyły się już warsztaty „Jak założyć i prowadzić własną firmę opartą na polskich tradycjach”. Warsztaty poprowadzili p. Ilona Pacześny i p. Ryszard Klimaszewski. W drugiej części spotkania uczestnicy zapoznali się z arkanami finansowania własnego biznesu oraz korzystania z usług bankowości – krótki wykład przygotowały pracownice Santander Banku w Kłodzku.

Do końca listopada na terenie szkoły odbywać się będzie „Plebiscyt szkolny na najpopularniejszą polską firmę”. Głosują uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz w czasie zebrań – rodzice.

W ramach Projektu uczniowie przygotowali prezentacje i plakaty do konkursu „Największe polskie osiągnięcia ekonomiczne i gospodarcze w niepodległej Polsce” – wkrótce ogłoszone będą wyniki tego konkursu, a nagrody wręczone zostaną w czasie imprezy finałowej – 5 grudnia.

Czekamy na uczennice i uczniów chętnych do wzięcia udziału w pokazie mody „Polska niepodległa, innowacyjna, przedsiębiorcza”. Pokaz zaplanowano na zakończenie imprezy w dniu finału Projektu.